28 Ocak 2019

DUYGUSAL ENDİKASYON

Karışık bir konu. İnsan okuyunca, "nedir bu ya" diyor.
Duygusal kelimesi güncel argo da "para ile ilgili " gibi bir anlam da kazandı ; buradaki, o "duygusal " değil. Ingilizce " emotional" kelimesi daha doğru.

Bir hastam var, genel diş tedavileri için yıllardır gelir. Orta yaşı biraz geçmiş bir bayan. Her geldiğinde en az 5-10 dakika ön dişlerinin görüntüsü için konuşuruz. Gülüşünü, ön dişlerinin duruşunu, simetrisini, boylarını hiç sevmiyor. Aslında  orta yaşalara gelindiğinde, nüfüsun yarıdan fazlasında üst ön gurupta abrazyon ve boy kısalması oluyor zaten.. Sevgili hastam da da var bu.. Her aynaya baktığında , hepimiz gibi, yıllar önceki genç gülüşünün güzelliğini arıyor. Ve bulamıyor. Ancak düzeltmek için yapılan her teklifi (daha cok lamınate vener)  çeşitli nedenlerle, ama en çok "ay dişlerimi kestirmek istemiyorum", veya " biraz daha kullansam da sonra yaptırsam" diye geri çeviriyor..
Mutsuzluğu devam ediyor.
Oysa, benzer öykünün bir diğer kahramanı Aylin hanım nihayet karar vermiş , ve 2 yılın sonunda gerekli rehabilitasyon yapılmıştı..Evet buna rehabilitasyon denmeli.
Aylin hanım ilk kontrolünde, "boşuna beklemişim , şimdi huzurla aynaya bakabiliyorum, kendimi daha çok seviyorum" diye veciz ifadeler kullanmıştı..
Bu durum hekimler açısından da karmaşık bir durum içeriyor..
Güzel olmayan bir gülüş için "kuronlamalı, veya laminatlamalı" dendiği zaman bazı hekimlerden hemen itiraz geliyor ; " kuronlamaya ne gerek var, yazık", (kurallara uygun kuron yapabildiklerini varsayıyorum) veya " gülüş düzeltmek için değer mi , hekim parasal düşünüyor " gibi ..

Oysa, hergün sabah aynaya bakıp, kendinizi sevmemenin bazı kişilerde ne büyük bir travma yaratacağını tahmin edebiliyor muyuz..

Her gülüşte eliyle ağzını kapatma ihtiyacının ne derin bir mutsuzluk yaratabileceğini ve buna katlanmanın bazı kişiler için ne  kadar dayanılmaz olduğunu nasıl bilebiliriz..

İşte bu nedenle "duygusal endikasyon " gerçekliğini kabullenmemk gerekiyor..Kişiye zarar vermek sadece kötü kanal tedavisi ile veya postoperatif dolgu hassasiyetiyle olmayabilir..Duygular ve yaşam sevgisi önemlidir..
Karar sizin .
Hastanız kliniğinizden ya mutlu ayrılacak, ya da mutsuz.
Mutsuz ise sevgisinin ve saygısının size yöneleceği konusunda pek olumlu düşünemiyorum..

Hiç yorum yok: